Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. 5. 2020

Filtrace a hnojení

Minulý rok jsem postupně vyměnil všechny filtrační média ve filtru. Tzn. v září jsem vyměnil hrubou houbu. Potom v říjnu a listopadu jemné houby. Cirax jsem vyměnil lednu. V prosinci jsem dal do filtru nové čerpadlo Juwel. Už pracovalo tři roky. Staré jsem si nechal jako záložní.

V únoru se akvárium začalo chovat divně. Netušil jsem, co se děje. Novým rostlinám Ludwigia sp. Super Red a Hemianthus callitrichoides se moc nedařilo. Ostatní rostliny nerostly jako předtím. Pancéřníčci zlatopruzí (Corydoras aeneus) uhynuly. Zůstali pouze dva. Také uhynuly všechny nové Cichlidky ramirezovy (Mikrogeophagus ramirezi). Ze dvou samic, které jsem koupil před rokem, jedna začala trpět nějakou plísní. Nakonec zmizela. Takže zůstala pouze jedna.

Při výměně vody v březnu jsem kontroloval filtrační média ve filtru. Byl jsem překvapen, protože hrubá houba byla dosti zanesena. Byla tam pouze od září. Běžně jsem ji měnil jednou ročně a nikdy nebyla v takovém stavu. Trochu jsem ji vyčistil. Průtok filtru se značně zlepšil, což se odrazilo na unášení bublinek CO2. Rostliny v akváriu opět začaly pěkně růst. Vypadá to, že filtr byl zanesený a nestíhal. V dubnu jsem hrubou houbu vyměnil za novou. Asi ji bude třeba měnit častěji.

Co se týče hnojení pomocí Aqua Nova NMDP-5, před nějakým časem jsem zmiňoval, že se hnojivo vrací zpět do láhve u čtvrtého dávkovače. Zkoušel jsem dávkovač reklamovat ve Sklorexu, ale bylo mi řečeno, že pro tyto případy je v balení je jeden dávkovač. Dávkovač jsem vyměnil a na přívody hnojiva nainstaloval zpětné ventily, aby se hnojivo nemohlo vracet zpět. Zpětné ventily jsem koupil na eBay. Balení 5 ks stálo 31 Kč.

Dávkování hnojiv jsem upravil následně:

Hnojivo Frekvence Dávka
Easy Life Fosfo 3x denně 2 ml, 2 ml, 3 ml
Easy Life Kalium (Potassium) 2x denně 2 ml, 2 ml
Seachem Flourish Excel 1x denně 1 ml
Seachem Flourish Iron 1x denně 1 ml
Seachem Flourish Nitrogen 2x denně 1 ml, 1 ml

Rostliny poslední dva měsíce rostou hezky. Znovu jsem koupil Ludwigia sp. Super Red a Eleocharis parvulus. Vypadá to, že se jim daří. Pro ryby jsem se rozhodl zkusit nové krmivo, tak jsem koupil značku Hikari:

  • Cichlid Gold Mini
  • Sinking Cichlid Gold Mini

To první zůstane na hladině. To druhé se potopí. Jsou to malé granule. Rybám chutnají a vypadá to, že jim prospívá.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář